people-talking
بلاگ

سیستم‌های AAC را بیشتر بشناسیم

شکل‌های مختلفی از سیستم‌های AAC وجود دارند که هر کدام به شیوه ی خاصی به افراد کمک می‌کنند تا از حداکثر توانایی‌های ارتباطی خود بهره‌مند شوند. تیم ارزیابی AAC به توانایی‌ها و نیازهای فردی می‌نگرد و مطابق آن‌ها به فرد کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین ارزیابی‌ها توسط آسیب شناس گفتار و زبان خواهد بود، که نیازهای ارتباطی و زبان را ارزیابی خواهد کرد. ارزیابی ممکن است در نهایت به پیشنهاد درباره استفاده از روش‌های ارتباطی جایگزین و مکمل بصورت آزمایشی بیانجامد.

سیستم‌های AAC می‌تواند شامل هر چیزی باشد که به فرد کمک می‌کند که پیام خود را منتقل کند و این سیستم‌ها ممکن است به صورت مستقل (ژسچرها و نشانه‌های حرکتی) و یا کمکی (تخته دستی، کتاب ارتباطی یا دستگاه تولید گفتار) باشد.

درباره تفاوت بین دستگاه تولید گفتار و یک برنامه ارتباطی چه می‌دانید؟
  • دستگاه‌های تولید گفتار (Speech generating devices – SGD) به طور معمول دستگاه‌های ارتباطی اختصاصی هستند. اختصاصی بدین معناست ک ه این دستگاه برای ارتباط است و یک “بسته کامل” به شمار می‎آید، یعنی با توجه به نیازهای شخصی هر فردی سفارشی سازی شده است. بسته کامل اغلب شامل سخت افزار، نرم افزار، پشتیبانی و گارانتی می‌باشد. پشتیبانی بخش مهمی از بسته است. این پشتیبانی شامل ارائه مشاوره، پاسخگویی به سوالات و حل مشکلات و همچنین سفارشی سازی کامل دستگاه با توجه به نیازهای شخصی فرد است. ما در توان‌ایده نیز در تمامی مراحل سفارش، خرید و استفاده از دستگاه در کنار شما و عزیزانتان که از این سیستم استفاده می‌کنند، هستیم.

 

  • برنامه‌های ارتباطی، نرم افزار‌های طراحی شده برای اجرا در تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های تلفن همراه (مانند تلفن‌های هوشمند) هستند. برنامه‌های ارتباطی را می‌توان از طریق یک فروشگاه نرم‌افزاری بر روی دستگاهی که از پیش‌تر متعلق به فرد است، دانلود کنید. بیشترین پشتیبانی از برنامه‌های ارتباطی از طریق منابع آنلاین، گروه‌های کاربر رسانه‌های اجتماعی و آموزش‌های خودآموزی خواهد بود. در این نرم‏‎افزارها امکان سفارشی‌سازی تا حد زیادی کمتر از حالت قبل است و ارزیابی‌های دقیق آسیب شناس گفتار و زبان را به منظور استفاده حداکثری از دستگاه را به همراه ندارد.

به اشتراک بگذار!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *